Na co powinnismy zwrócić uwagę decydując się na kredyt konsumencki?

Decydując się na kredyt konsumencki musimy wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty. Nie możemy zapomnieć, że banki stosują różne haczyki w konstruowaniu swoich ofert kredytowych.

płótno - bank
Napisał: Theo Crazzolara
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli uznamy, że chwilowo brakuje nam gotówki i nie obejdziemy się bez wspomożenia się kredytem, powinniśmy rozważyć, który z proponowanych produktów kredytowych jest odpowiedni do sfinansowania planowanego wydatku. To jaki kredyt wybierzemy, powinno być uzależnione od konkretnych potrzeb i możliwości. Mając świadomość finansowania staramy się więc wybrać najlepsze rozwiązanie, może to być kredyty (kredyt konsolidacyjny dla firm zadłużonych) gotówkowy, karta kredytowa lub spłata ratalna. Zawsze w pierwszej kolejności warto sprawdzić ofertę w swoim banku, a dokładnie np. dowiedzieć się jakie są możliwości negocjacji oprocentowania kredytu. Bez względu nato czy jest to Kraków, Łódź czy Sanok banki mają taką sama ofertę, jednak niekiedy dostępne są pewne promocje. Jeżeli jesteśmy stałym klientem, może okazać się, iż otrzymamy lepszą ofertę. Może nie będzie to duża różnica, lecz biorąc pod uwagę oprocentowanie wielomiesięcznego zobowiązania możemy znacznie odciążyć swój budżet.

Musimy przemyśleć jaki będzie dla nas odpowiedni okres kredytowania. Trzeba pamiętać, że im wyższe kredyty, tym większe odsetki. Zatem zanim zdecydujemy się na kredyt na dużą kwotę, musimy obliczyć sumę do spłaty łącznie z odsetkami, tak aby mieć pewność, iż rzeczywiście zdołamy spłacić kredyty (kredyty inwestycyjne dla małych firm) w określonym czasie. Pamiętajmy też o dodatkowych kosztach kredytu konsumenckiego, takich jak prowizja i obowiązkowe ubezpieczenie. O ile ubezpieczenie może być pominięte przy mniejszych kwotach, to z prowizją spotkamy się właściwie zawsze. Prowizja może być odliczona od kredytu (na przykład zamiast pożyczonych 10 000 zł, o jakie wnioskowaliśmy na nasze konto wpłynie 9 500 zł) lub może być wliczona w kwotę kredytu (np. otrzymamy 10 500 zł, ale całość będzie podlegać odsetkom).

Niektóre kredyty możemy zaciągnąć bez zgody współmałżonka. Wtedy kredyt spłaca jeden z małżonków - kredytobiorca. Jednakże trzeba pamiętać, że w przypadku niespłacania kredytu przez kredytobiorcą, należność zostanie wyegzekwowana kolejno z jego dóbr osobistych (nabytych przez dziedziczenie, zapis bądź darowiznę, ale również dóbr małżeńskich), z wynagrodzenia kredytobiorcy lub praw autorskich czy innych praw twórcy. Współmałżonek ponosi odpowiedzialność jeśli małżonek zaciągnął kredyt na rozwój wspólnie prowadzonej firmy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-26 11:14:15